compare

Lexo.al

Lajmet e fundit 
advertising
Links Website >>
Website Topics lajme shqip
Top Keywords from Search Engines lexo, fundit, sport shqip + 2 more>>
UPlexo.al is UP and reachable, 6 days ago
Lexo.al is ranked 10,412th in the world (amongst the 30 million domains). A low-numbered rank means that this website gets lots of visitors. This site is relatively popular among users in the albania. It gets 53.6% of its traffic from the albania . This site is estimated to be worth $36978. It has 1 backlinks. Lexo.al has 41% seo score.
Popularity: Safety: Social signals: Legit: legal Rating:
lexo.al
3.5/5.0
by
WebstatsDomain

Similar websites

Favicon of albeu.com  

Albeu.com

Portali Albeu.com, Lajmet e Fundit, Sport, Shqiperi, Kosove, Maqedoni...

Albeu.com është portal i pavarur, me seli në tiranë, i themeluar në korrik të vitit 2003

Popularity: | Safety: | albeu.com tags for albeu.com foto lajm / lajmet e fundit

Favicon of botasot.info  

Botasot.info

Bota Sot

Lajmet, sporti, showbizi e shumë e shumë tjera më së shpejti vin tek ju tek portali bota sot online

Popularity: | Safety: | botasot.info tags for botasot.info shqip

Favicon of gazetaexpress.com  

Gazetaexpress.com

Lajmi i Fundit - Gazetaexpress

Gazetaexpress ju sjell lajmet e fundit në kohë reale nga politika, sporti, bota e vip - ave

Popularity: | Safety: | gazetaexpress.com tags for gazetaexpress.com lajme nga kosova / dhe

advertising
Favicon of kohaislame.com  

Kohaislame.com

Koha Islame | Ndryshojmë Së Bashku Nga Informimi i Drejtë...

Koha islame, portal informativ që sjell lajmet e fundit nga vendi, rajoni, bota dhe në veçanti nga bota islame

Popularity: | Safety: | kohaislame.com

Favicon of kosovapress.com  

Kosovapress.com

Ballina - Kosovapress

Agjencia e pavarur e lajmeve kosovapress sjell tek ju lajmet e fundit shqip nga kosova, rajoni dhe bota

Popularity: | Safety: | kosovapress.com tags for kosovapress.com lajme shqip / lajmet e fundit / shqip

Favicon of ikub.al  

Ikub.al

Portali Kryesor i Informacionit Per Shqiptaret

Informacione te shumellojshme si lajme, njoftime, prona ne shitje, oferta punesimi, makina ne shitje

Popularity: | Safety: | ikub.al tags for ikub.al lajme nga vendi / lajmet e fundit / dhe

Favicon of shqiptarja.com  

Shqiptarja.com

Shqiptarja.com

Shqiptarja.com është website më profesional dhe i pavarur me lajme nga shqipëria dhe ballkani

Popularity: | Safety: | shqiptarja.com tags for shqiptarja.com dhe / nga / kosova

Favicon of reporter.mk  

Reporter.mk

Home - Reporter.mk

Reporter-portal informativ mbarëshqiptar

Popularity: | Safety: | reporter.mk tags for reporter.mk shqip / dhe

Favicon of oranews.tv  

Oranews.tv

Ora News - Të Parët Për Lajmin e Fundit

Radio televizioni ora news, cdo ore nje edicion, cdo minute nje lajm

Popularity: | Safety: | oranews.tv tags for oranews.tv shqip / dhe

Favicon of gjirafa.com  

Gjirafa.com

Kërko Në Gjuhën Tënde

Gjirafa makinë kërkimore për faqe shqip!

Popularity: | Safety: | gjirafa.com tags for gjirafa.com shqip / kosova

Web Safety

lexo.al is a safe website. This information is from Google, AVG Threat Labs, McAfee SiteAdvisor, Wot.

Google Safebrowsing: Safe
Avg Antivirus n\a
Wot Raiting n\a
SiteAdvisor Safe
Child Safety n\a

Status:

Copy & paste code at your website:

just copy & paste the snippet into your website!

just copy & paste the snippet into your website!

General Statistics

Title: Lexo.al-Lajmet e Fundit
Description: Lajmet e fundit 
SEO score: 41%
Website Worth: $36,978 USD
Web Safety:
Web safety signals the level of trust for the site's suitability for all users.
Child Safety:
Child safety signals the level of trust for the site's suitability for children.
Alexa Rank: 10,412
Primary Traffic:
The country where current domain is most popular relative to the other countries
albania
Alexa backlinks: 268
Webstatsdomain backlinks:
IP-address: 46.183.124.49 [Trace] [Reverse]
Server Location: United Kingdom
Pageviews per User: 2.4
Average Time on Site: 06:34
Search Percent:
Estimated percentage of visits to lexo.al that came from a search engine
5.5%
Bounce:
Estimated percentage of visits to lexo.al that consist of a single pageview
56.1%
Daily Pageviews: n\a
Contact information: try to find contact info in whois information
Load Time: 3.07 seconds

Website categories

Currently, we found 1 categories on lexo.al
lajme shqip 83 sites

Top Keywords

This report shows links that we found on other domains than the index page. You can use this list of domains in order to understand what content users like.

Keyword Position Date
lexo
3 2016-02-14
operacioni i dafina zeqirit
8 2016-02-11
vdekje tragjike meha
8 2015-12-18
pozicioni i misionarit
9 2016-02-11
aksident me motorr ne tirane bruno
9 2016-02-10
kush eshte fituesi i bashkise se tiranes
9 2016-01-21
bashkia tirane
12 2016-01-20
menduh thaci
13 2016-02-03
aksident ne pogradec
13 2016-01-17
aksident ne korce
14 2016-01-17

Keywords Consistency

In this table we show keywords that are most commonly found on the site. Words marked with 2 or 3 stars best describe the theme of the site.

  Keywords Freq Title Desc <H> Anchors
qershor 63
dhe 49
sht 37
foto 31
nga 30
  Keywords (2 words) Freq Title Desc <H> Anchors
lexo m shum 14
sfida e katalonjs 8
katalonjs ndaj 8
rrezikon bashn 8
ambasadori lu mesazh 8
  Keywords (3 words) Freq Title Desc <H> Anchors
ambasadori lu mesazh zgjedhsve 8
mesazh zgjedhsve bjeni 8
bjeni zrin tuaj 8
bilanci i zi pd disfata n vjet 8
disfata n vjet pse 8

Headings

Your website is structured using HTML headings (<H2> to <H6>),but you need to use <H1> Heading Tag. Search engines place a lot of value on the text inside <H1> tags, so make sure that it's optimized and well represents the page content.

<H1> <H2> <H3> <H4> <H5> <H6>
055500
<H2> zgjedhjet parlamentare në kavajë sot votohet edhe për kryebashkiakun
<H2> zgjedhjet 896 vëzhgues të huaj do monitorojne procesin
<H2> kreu i kqz zguri voton i pari në qendren e tij zgjedhje të pakontestueshme
<H2> lsi ‘mbush’ gjirokastrën me një lajm të rremë do jemi në qeverinë e ardhshme me pd-në

Alexa traffic graph

Alexa traffic rank shows the popularity of your site relative to other sites. Lexo.al is ranked 10,412th in the world (among the 30 million domains). A low-numbered rank means that your website gets a lot of visitors.

Alexa rank: 10,412 visit alexa Alexa backlinks: 268
This report show rough estimate of lexo.al's popularity
The top queries driving traffic to lexo.al from search engines.
60 familjet tregtare
lexo
presidenca.al pjerin
shpëtovetingun.al
histori erotike

Visitors Localization

Traffic Estimations High
Traffic Rank 10,412th most visited website in the World
albania 53.6 italy 15.3
greece 6.9 germany 6.7
serbia 5.9

Websites hosted on same IP

Domain Popularity
Favicon for balkanweb.com   balkanweb.com
Favicon for kohajone.com   www.kohajone.com
Favicon for oranews.tv   www.oranews.tv
Favicon for mapo.al   www.mapo.al
Favicon for tiranaobserver.al   www.tiranaobserver.al

Website Load Time

Website load time is an important factor, because Google is taking the site’s loading speed into consideration in determining its ranking. Even though this will not have a big impact, it is still something we (webmasters) should really look into. The reason is pretty simple – the majority of visitors are usually in a rush and no one is fond of waiting half a century before the website finally loads its content or fails to load. At the last check on 2016-08-30, website load time was 3.07. The highest load time is 5.08, the lowest load time is 2.28, the average load time is 2.96.

0reviews

Add review